...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Table of Contents | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
1. DEFINITION
SPÄRRA FÖRSÄLJNING innebär att en eller flera (sökbara och säljbara) sträckor sspärras spärras från försäljningen i försäljningskanaler vars sträcka/sträckor förblir aktiva (Active = Yes) i tidtabellen i Data Management.
TRIP SEARCH STATUS:
Tidtabell: Active = Yes
Färkod: BLÅ (Departure time = blå) och RÖDBELYSAD
Trip status = No departure
...
Sökresultat: aktiva sträckor (Active = yes) med aktiva avgångar (BLÅ).
Departure time - avgångstid visar resans exakta avgångstid
Weekday - veckodag visar vilken dag avgången är
Has transactions - har transaktioner visar om resan har några transaktioner på sig. Endast aktiva resor markerade med blå färg bör ha transaktioner!
Carrier - producent som kör resan
Line number - linjenummer för resan
First stop - visar resans avgångsstopp
Last stop - visar resans destinationsstopp
Service code - visar resans servicekod
Trip name - visar resans namn
Trip status - visar resans status
Vehicle/Driver - visar vilken fordonsprofil och fordonsförare som är kopplade till resan. Endast aktiva fordonsprofiler är synliga-
Tickets sold - visar antalet sålda biljetter
...
3.1. Färgkoder i tidtabell
GRÅ - resor markerade med grå färg har ändrats med funktionen för massbyte på sträckor och är icke aktiva. Det är inte möjligt att köpa biljetter till denna resa. Nya aktiva resor skapas för att ersätta dessa resor. Alla transaktioner som finns kvar på de gråa resorna bör flyttas till de aktiva resorna.
BLÅ - aktiva sträckor → biljetten kan köpas endast för en aktiv trips. Endast aktiva resor (sträckor) markerade med blå färg bör ha transaktioner.
...
RÖD - ej aktiva sträckor → inte möjligt boka en biljett för icke aktiva resor. Sträckan/resor sökbar i tidabellen/Trip serach under villkor Active = No. Eventuela transaktioner som finns kvar på dem rödfärgade sträckor/resor ska flyttas till de aktiva sträckor/resor.
...
3.2.
...
Spärra försäljning
...
-TA BORT STRÄCKOR
Endast ej aktiva (Active = No) resor och resor som inte har några transaktioner i "Sold" eller "Marked for sales" status kopplade kan raderas.För att ta bort en eller flera sträckor:
...
sök fram sträckor/resor man villa stoppa i Trip Search där Active = Yes
markera kryssrutorna för de sträckor du vi avaktivera samt klicka på knappen DEACTIVATE. Inaktiva sträckor visas inte i försäljningskanaler och det inte går att sälja biljetter till dessa (sträckan är varken sökbar heller säljbar i försäljningskanaler. sök
...
Avaktiverade sträckor kan söka fram genom Trip - Search → Activate = No. Departure time är ALLTID rödmarkerat.
...
Sträckan är aktiv i tidtabellen (Departure time = BLÅ), men Trip status = Closed for sales
...